Minél okosabb valaki, annál nehezebben változtat a nézetein, mert villámgyorsan felismeri és kizárja tudatából a véleményétől eltérő információkat, pedig a rugalmasság a konzisztenciánál fontosabb a sikerhez – vallja egy bűvészből lett szervezetpszichológus.
Adam Grant fiatal kora ellenére a világ egyik legmagasabban jegyzett üzleti iskolája, a pennsylvaniai Wharton School sztároktatója. A mostoha sorsú Detroit utcáin nevelkedett, középiskolásként búvárúszásban Amerika legjobbja lett, harvardi tanulmányaihoz viszont már profi bűvészként kereste meg a tandíjravalót. Ünnepelt szervezetpszichológusként azzal foglalkozik, hogy végtelen mennyiségű tudományos publikáció adatait, összefüggéseit, tanulságait sűríti egy talk show könnyedségét idéző könyveibe. Szinte sosem mond újat, de időtlen – és nagyon is időszerű – igazságokat csomagol a korszellemnek megfelelő formába. Első bestsellere, a 2013-as Give and Take (adni és elvenni) arról szólt, miért a legnagyvonalúbb emberek a legsikeresebbek a munkahelyeken. A 2016-os Originals (eredetik) példák sokaságával illusztrálta, miért a generalistákból és nem a specialistákból lesznek az igazán eredményes vállalkozók. Az idén megjelent Think Again (gondold újra) az életen át tartó tanulás jelentőségével és módszertanával foglalkozik.
Szókratész óta tudjuk, hogy a kétkedés nélküli életnek semmi értelme nincs. Grant itt veszi fel a fonalat, hogy megvizsgálja, mennyiben alkalmas a modern életmód agyunk folyamatos pallérozására. Szerzőnket kifejezetten az foglalkoztatja, mi határozza meg az újragondolás és a meggyőzhetőség képességének meglétét és alakulását egy életen át.
Egészen elképesztően perverz feladatokat kérnek számon egy kaliforniai jezsuita egyetem családterápiás képzésén, melyen kiakadt egy diák, aki közzétette mindezt, mire az egyetem lakonikusan válaszolt. Mutatjuk a történetet.
A globalizáció optikai csalódása, hogy a világot irányító ipari és technológiai rendszerek semlegesnek, személytelennek tűnnek. A kikötői daruk vagy a légiirányító panelek nemcsak technikai infrastruktúrák, hanem kulturális kódok is, a modernitás hatalmi struktúrái, amelyekre nem csak akkor kellene figyelnünk, amikor meghibásodnak.
Hortobágyi T. Cirill főapát szerint a klímaváltozás játszhatott szerepet abban, hogy a helyiség felmelegedett, így a bogarak számára is ideálissá vált a környezet.
Lezárult a Pázmányon az etikai eljárás a három, HVG-be LMBTQ-párti cikket író pszichológus oktatóval szemben, mutatjuk az eredmény, s hogy miről szólt az egész. A Mandinernek Birher Nándor, a Pázmány bölcsészkarának dékánja nyilatkozott.
„Van egy olyan rossz érzésem, mintha valaki betört volna az otthonunkba és ellopott volna valamit” – reagált az OpenAI kutatási igazgatója arra, hogy a Meta az elmúlt két hétben nyolc alkalmazottjukat csábította el. A cég most „újrakalibrálja” a fizetéseket, és kreatív módszereket keres a tehetségek megtartására.